طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

احتمالاً بارها با واژهٔ پاسیو یا Patio مواجه شده‌اید و این سؤال برایتان مطرح شده است که پاسیو چیست؟ و چه تأثیری در محیط منزل دارد؟ ما در این مقاله به این سوال‌ها پاسخ داده و به بررسی نحوهٔ طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور می‌پردازیم. به ما همراه باشید و با مطالعهٔ دقیق این مطالب، شما نیز یک پاسیوی زیبا و منحصر به فرد برای خود طراحی نمایید.

در این مقاله ما ابتدا به تجزیه و تحلیل لغوی و ریشه‌ای کلمهٔ پاسیو (Patio) پرداخته و شیوه‌های ساخت و طراحی آن برای ویلاهای شمال کشور را بیان می‌کنیم.

معنای لغوی و تاریخچهٔ پاسیو (patio)

از قرن‌ها پیش تا کنون بسیاری از مردم، در خانه‌ها و ویلاهای خود یک حیاط کوچک داشتند. و وجود آن را بسیار ضروری می‌دانسته‌اند. حیاط مکانی باز و نورانی بود که آن‌ها در مواقع لزوم و برای فعالیت‌هایی چون استراحت کردن، غذا خوردن و برگزاری دورهمی های مختلف و… از آن استفاده می‌کردند. البته از مهم‌ترین ویژگی‌های حیاط می‌توان به نور گیر بودن، داشتن گل‌ها و گیاهان متعدد و روشنایی زیاد آن اشاره کرد.

کلمهٔ پاسیو (Patio)، اصطلاحی فرانسوی به معنی نورخان بوده و ریشهٔ آن واژه «پادیاو» می‌باشد. بسیاری بر این باور هستند که پاسیو نشانی از طراحی غربی است که وارد صنعت ساختمان سازی ایرانی شده است. اما همان‌طور که گفتیم، مردم ایران از قرن‌ها پیش از پاسیو برای طراحی کاخ‌ها و خانه‌هایشان استفاده می‌کردند.

پاسیو (patio) درواقع همان حیاط کوچک است اما در درون منزل و می‌توان از آن به عنوان گلخانه در داخل خانه یا ویلا بهره برد. طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور، می‌تواند به سادگی فضایی نورانی و دل‌انگیزی را به محیط ویلا و خانه بدهد. درواقع پاسیو جزو زیر بنای منزل حساب شده و چسبیده به ساختمان اصلی خانه و ویلا می‌باشد.

معنای لغوی و تاریخچهٔ پاسیو

مزایای طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

طراحی و ساخت پاسیو، مزایای بسیاری دارد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های آن می‌توان به تغییر فضای ویلا و انرژی‌بخشی فوق‌العاده آن اشاره کرد. در طی این مقاله با ما همراه باشید و درنظر داشته باشید که آشنایی با مزایای طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور به شما کمک می‌کند. تا با فضای منزل و ویلای خود بیش از پیش آشنا شوید. و بخشی را به این منظور اختصاص دهید. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار نیز می‌توانید در طراحی‌های ویلاهای خود در استان‌های شمالی کشور و مخصوصاً استان‌های گیلان و مازندران، با طراحی و ساخت پاسیو، مشتریان بسیاری را برای خرید ویلای خود جذب کنید.

مزایای طراحی و ساخت پاسیو

 • تفاوت داشتن طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور، با طراحی داخلی ویلا یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا پاسیو با سایر بخش‌های منزل فرق داشته باشد و حضور در آن برای اعضای خانواده، تنوعی ایجاد کند. پاسیو به دلیل داشتن فضایی سرسبز، آرام و دنج محیطی مناسب برای اعضای خانواده می‌باشد که آن‌ها می‌توانند برای استراحت کردن، صرف وعده‌های و آرامش گرفتن به آن‌جا بروند و دور هم جمع شوند.
 • همان‌طور که گفته شد، ویژگی اصلی پاسیو، نورگیر بودن آن می‌باشد و به همین ترتیب می‌توان از این ویژگی به نحوی سودمند نیز استفاده کرد. پاسیو می‌تواند به عنوان مکانی منحصر به فرد و دلنشین برای ایجاد گلخانهٔ فانتزی شما مورد استفاده قرار گیرد. شما می‌توانید جعبه‌های مختلف و گلدان‌های گوناگون را متناسب با سلیقه خود در پاسیو بچینید و در آن‌ها شروع به کاشت گل‌ها و گیاهان مورد علاقه خود کنید و در طول روز از انرژی بی‌نظیر آن استفاده کنید.
 • پاسیو دارای نورگیری فوق‌العاده بوده و می‌توان علاوه بر کاشت گل‌ها و گیاهان مختلف، از آن به عنوان باغچهٔ سبزیجات نیز استفاده کنیم. و در کنار کاشت گل‌های معطر و خوشبو، به کشت سبزیجات و گیاهان مورد علاقه خود بپردازیم. به این ترتیب می‌توانیم محصولاتی کاملاً ارگانیک و سالم را در منزل خود و در باغچه‌ای کوچک پرورش دهیم.

مزایای طراحی و ساخت پاسیو

نکات کلیدی در رابطه با طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

با اینکه پاسیو بخشی از فضای داخلی منزل می‌باشد، اما به دلیل کارکرد و کاربرد متفاوتی که دارد طراحی و ساخت آن نیز باید به نحوهٔ دیگری انجام گیرد. ما در این بخش اصول و قواعد مختلفی که می‌بایست در زمان طراحی و ساخت ویلا در شمال کشور به آن توجه کنیم، را بیان می‌کنیم. شما نیز می‌توانید با مطالعه این بخش و استفاده از نکات آن فضای پاسیوی خود را به زیبایی و بر پایهٔ اصول طراحی کنید.

 • مرزبندی کردن پاسیو در طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

با وجود این‌که پاسیو بخشی از فضای داخلی منزل می‌باشد، اما طراحی آن باید به نحوی متفاوت‌تر انجام گیرد. با بررسی نمونه‌ها و مشاهداتی که در طراحی و ساخت بازی برای ویلاهای شمال کشور داشتیم، متوجه شدیم که بسیاری از پیمانکاران به موضوع مرزبندی بیت پاسیو و محیط منزل اهمیتی نمی‌دهند.

برای همین باید مرزی را بین محیط منزل و پاسیو طراحی کنید. تعیین مرزبندی زیبا برای پاسیو، سبب هماهنگی بیشتر محیط داخلی ویلا و یا خانه با پاسیو می‌شود. برای این منظور می‌توانید از درختچه‌های طبیعی، نرده‌های چوبیِ کوچک، یک آبنما و…برای مرز بین پاسیو و فضای داخلی ساختمان استفاده کرد.

مرزبندی کردن پاسیو

 • تمرکز نور در پاسیو در طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

با توجه به این که اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشخصهٔ یک پاسیو، نورگیر بودن آن و ورود حداکثری نور به آن می‌باشد، بنابراین باید توجه داشته باشیم که آیا ویلای ما موقعیت و وضعیت جغرافیایی درستی برای دریافت نور دارد؟ و می‌تواند نور مناسب را دریافت کند؟ بنابراین اگر ویلای مورد نظر شما شرایط دریافت نور مناسب را نداشته باشد، نمی‌توان در آن دست به ساخت و طراحی پاسیو زد. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا این موضوع را درباره منزل و ویلای خود بررسی کنید و سپس اقدام به ساخت پاسیو نمایید. تا هم از لحاظ مالی صرفه‌جویی کرده و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

 • هماهنگی پاسیو با سایر بخش‌های ویلا

مهم‌ترین نکته در طراحی ویلا و منزل هارمونی و هماهنگی بین اجزای تشکیل دهنده آن‌ها می‌باشد. بسیاری از طراحان اعتقاد دارند که ایجاد هماهنگی بین جزئیات یک محیط سبب زیباتر و دلنشین‌تر شدن آن فضا خواهد شد. با توجه به همین نکته و این‌که پاسیو بخشی از ساختمان و ویلا است به این نتیجه می‌رسیم که طراحی آن نیز باید با طراحی داخلی ویلا هماهنگ باشد. برای مثال یکی از بهترین مصالح و مواد اولیهٔ قابل استفاده برای ساخت پاسیو در ویلاهای شمال کشور، مصالح چوبی می‌باشد.

در برخی از مشاهدات خود بر روی ویلاهای شمال کشور، متوجه شدیم که در نمونه‌هایی کفپوش پاسیو سرامیک بوده، درحالی که در کفپوش ویلا از پارکت استفاده شده است. این تغییر به یکباره انجام شده و اصلاً چهرهٔ دلنشینی از محیط پاسیو را نشان نمی‌دهد. برای مثال شما می‌توانید برای طراحی پاسیو در ساخت ویلا در شمال کشور، بخشی از دیوار را با چوب طراحی کنید. و کفپوش پاسیو را نیز از جنس پارکت و با طرح چوب انتخاب کنید.

هماهنگی پاسیو با سایر بخش‌های ویلا

 • شیبدار بودن کف پاسیو در طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

یکی از کاربردهای پاسیو استفاده از آن برای ایجاد گلخانه و باغچه شخصی خود می‌باشد. اما موضوعی که در این بحث اهمیت زیادی دارد، خروج آب از این بخش می‌باشد. بنابراین باید قبل از طراحی و ساخت پاسیو در شمال کشور باید به این موضوع توجه داشته باشید. که سیستم آبرسانی و خروج آب را به خوبی طراحی کنید. همچنین کف پاسیو نیز باید دارای مقداری شیب باشد تا در صورت شستشو، آب به سرعت خارج شود و در نقطه‌ای تجمع نیابد.

 • جنس سقف پاسیو در طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

همان‌طور که گفته شد، ویژگی اصلی پاسیو نورگیر بودن و ورود نور مناسب به محیط آن می‌باشد. بنابراین سقف پاسیو نیز باید به همین جهت و با همین هدف طراحی شود. سقف پاسیو باید شفاف باشد تا بتواند نور مناسبی را از خود عبور دهد. البته در این بین جنس و ترکیبات آن نیز بسیار مهم و قابل اهمیت است. سقف پاسیو باید توانایی مقاومت در برابر نور خورشید، باران و غیره را داشته باشد. و به سادگی تخریب و پوسیده نشود. پلی‌کربنات‌ها از بهترین نوع مصالح و متریال برای طراحی این نوع سقف‌ها می‌باشند.

با توجه به موارد قبلی باید بین طراحی پاسیو و سایر بخش‌های منزل، هماهنگی و هارمونی وجود داشته باشد. این موضوع درباره سقف پاسیو نیز صدق می‌کند. بنابراین باید طراحی سقف پاسیو متناسب با طراحی و دیزاین سقف ویلا باشد. به این ترتیب هم هارمونی و هماهنگی وجود داشته و هم بسیار زیباتر و جذاب‌تر دیده می‌شود. البته در کنار تمامی این نکات، رعایت اصول ایمنی، محکم کاری و عایق بندی نیز باید مورد توجه قرار گرفته شود. و زیر نظر کارشناسان متخصص انجام گیرد.

 

 • فاصله قانونی تا پاسیو در طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور

یکی از راه‌ها و ایده‌های بسیار زیبا و جذاب برای ساخت و طراحی ویلا در شمال کشور، برقراری ارتباط بین بخش‌های مختلف ویلا از طریق پاسیو می‌باشد. پاسیو می‌تواند در بخش‌ها و فضاهایی همچون فاصله بین اتاق خواب‌ها، راهروها و غیره طراحی شود. این تکنیک باعث می‌شود تا دو بخش انتهایی پاسیو از نور بهره‌مند شوند. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید. که بین این قسمت‌ها باید حداقل 4 متر فاصله داشته باشد.

فاصله قانونی تا پاسیو در طراحی و ساخت پاسیو

ایده‌های طراحی و ساخت پاسیو برای ویلا در شمال کشور

در واقع هدف از طراحی پاسیو، تنها ایجاد باغچه یا گلخانهٔ شخصی شما نیست. بلکه در واقع ایجاد محیطی آرام و دنج برای استراحت و دوری از هرگونه تشویش و شلوغی محیط می‌باشد. حالا در این بخش می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که پاسیو خود را چگونه طراحی کنید.

 • طراحی فضای سبز در پاسیو

پاسیو به عنوان مکانی نورگیر و سرسبز در منزل شناخته می‌شود. بنابراین طراحی مناسب فضای سبز در پاسیو، علاوه بر این‌که طراوت و زیبایی بیشتری را منتقل می‌کند، می‌تواند سبب دسترسی راحت‌تر شما به گل‌ها و گیاهان و مراقبت کردن از آنها نیز شود. شما می‌توانید برای طراحی فضای سبز پاسیو در ویلای شمال خود، با کارشناسان مربوطه مشورت کرده و از کمک‌های آن‌ها استفاده کنید. برای مثال می‌توانید بخشی از کفپوش‌های پاسیو را با چمن مصنوعی تزئین کنید. و فضای پاسیو خود را زیباتر نمایید.

 • استفاده از آبنما

یکی از روش‌های طراحی و ساخت پاسیو، استفاده از آبنما می‌باشد. آبنما به دلیل ایجاد حس طراوت و تازگی که دارد، بسیار مورد توجه بوده و زیبایی زیادی را به فضای پاسیو می‌بخشد. بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد استفاده از آبنما را در طراحی پاسیو خود دارید، حتماً از قبل پیش‌نیازهای لازم برای آن از قبیل قرار دادن پمپ، لوله کشی و… را انجام دهید. تا پس از اتمام ساخت مجبور به ساخت و ساز دوباره نشوید.

 

 • استفاده از وسایل بازی

با توجه به این‌که در برخی از فصول سال، هوا سرد و یا آلوده می‌باشد، اصلاً مناسب نیست که فرزندان و کودکان خود را برای تفریح و سرگرمی به پارک‌ها و فضای آزاد ببریم. بنابراین پاسیو مکان مناسبی برای سرگرم‌شدن کودکان بوده و به دلیل داشتن گل‌ها و گیاهان فراوان نیز، بسیار تمیز و سودمند می‌باشد. به همین منظور شما می‌توانید از وسایل بازی نیز در طراحی پاسیو خود استفاده کنید. و کودکان خود را در آنجا سرگرم نمایید. البته دقت کنید که در زمان طراحی و ساخت پاسیو برای ویلای خود، محلی را نیز برای قرار دادن وسایل بازی بچه‌ها تعیین کنید.

استفاده از میز و صندلی برای طراحی پاسیو

 • استفاده از میز و صندلی

همان‌طور که گفتیم، پاسیو محیط مناسبی برای استراحت، غذا خوردن و غیره می‌باشد. بنابراین نخستین چیزی که باید به آن توجه کرد، محلی برای نشستن می‌باشد. شما می‌توانید در طراحی پاسیو خود از میز و صندلی‌های شیک موجود در بازار متناسب با طراحی پاسیو و سلیقهٔ خود استفاده کنید. برای نمونه میز و صندلی‌های حصیری، هماهنگی و هارمونی بسیار زیبا و جذابی با طرح‌های چوبی خواهند داشت.

 

کاربرد و نقش پاسیو در دکوراسیون داخلی منازل چیست؟
حتما بخوانید:

ممنون از این که تا انتهای مقاله همراه وبسایت طراحی دکوراسیون داخلی بودید. امیدواریم از خواندن این مطالب لذت برده باشید. و مطالب برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به مقالات مرتبط از طریق لینک‌های زیر، اطلاعات مناسبی را در زمینه‌های مرتبط به دست آورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا