هر آنچه باید در مورد کاغذ دیواری بدانیم

کاغذ های دیواری پوشش هایی هستند که امروزه برای تزیین دیوارهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی شناخته می‌شوند.انواع مختلفی داشته و در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی در بازار وجود دارند.همچنین به صورت رول یا متری به فروش می‌رسند. امروزه خیلی‌ها به جای رنگ دیوارهای داخلی خانه‌هایشان از کاغذهای دیواری استفاده کرده و نمای بسیار زیبایی به محیط خانه خود می‌دهند.

مختصری در رابطه با تاریخچه کاغذ های دیواری

تولید کاغذ های دیواری همانند کاغذ از چین آغاز شد. چینی‌ها از سال‌ها پیش از میلادی بر دیوار های خود کاغذ برنج چسباندند که باعث شد امروزه اصلی مهم در طراحی دکوراسیون داخلی به وجود بیاید. در قرن ۸ میلادی کاغذسازی به اروپا منتقل شد. آنها همانند چینیها بر روی دیوارهای خود کاغذهایی را می‌چسباندند. آنها در این امر از کاغذهای نقاشی شده استفاده می‌کردند. تولید کاغذ های دیواری از قدیم تا کنون مسیری طولانی و پر فراز و نشیبی را طی کرده است. اما نکته مهم در رابطه با کاغذ دیواری آن است که از زمان تولیدش تا به امروز، مردم در کشورهای مختلف و همچنین فرهنگ‌های متفاوت، همچنان از این کاغذ ها برای دیوار خانه‌هایشان استفاده می‌کنند.

 انواع کاغذ های دیواری

 کاغذهای دیواری انواع متفاوتی دارند. از اصلی‌ترین انواع کاغذ های دیواری توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیواری ازمنسوج نبافته

 کاغذ با روکش وینیل

 روکش پارچه‌ای

 کاغذ با وینیل سخت و جامد

 کاغذهای وینیل فابریک

 این که کاغذ دیواری را روی چه نوع دیواری نصب می‌کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است. به عبارت دیگر جنس دیوار با پذیرش کاغذ دیواری رابطه مستقیم دارد.

 

رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی خانه چه نقشی دارند؟
حتما بخوانید:

 چگونه کاغذ های دیواری را نصب کنیم

ممکن است بر روی دیواری که می‌خواهیم کاغذ دیواری نصب کنیم، خرابی‌ها و سوراخهایی وجود داشته باشد که قبل از نصب باید آنها را برطرف کنیم. در واقع در مرحله اول باید دیوار آماده شود. به عملیات آماده شدن دیوار در جهت یک دست کردن و صافی، زیرسازی می‌گویند.

 این که کاغذ دیواری را روی چه نوع دیواری نصب می‌کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است. به عبارت دیگر جنس دیوار با پذیرش کاغذ دیواری رابطه مستقیم دارد. برای مثال دیوارهای گچی نسبت به سایر دیوارها برای نصب کاغذ دیواری بسیار مناسب‌تر است. در بین کاغذدیواری‌ها برخی ضد رطوبت هستند اما این به آن معنا نیست که بتوان از آنها در حمام‌ها استفاده کرد چرا که در حمام به دلیل رطوبت بالا چسب زیر کاغذ از بین رفته و به آن آسیب می‌رساند.

 چگونه کاغذ های دیواری را جدا کنیم

از بهترین مزیت هایی که کاغذ دیواری دارد این است که به راحتی قابل جداسازی است. این باعث می‌شود که تنوع طلبان پس از گذشت چند سال کاغذهای دیواری قدیمی خود را جدا کرده و طرح و مدل جدیدی از آن را نصب کنند.

جداسازی کاغذ های دیواری از دیوار بسیار ساده بوده و برای این کار از سه روش استفاده می‌کنند. روش اول که آسان‌ترین روش جداسازیست استفاده از آب است که بسیاری از کاغذهای دیواری امروزی با این روش از سطح دیوار جدا می‌شوند.

 روش دیگر جداسازی استفاده از مواد شیمیایی است. این مواد شیمیایی مخصوص کاغذ دیواری است که معمولاً به صورت پودر وجود داشته و می‌توان آنها را از فروشگاههای رنگ و ابزار فروشی‌ها خریداری کرد. روش استفاده از این پودر به این صورت است که مقداری از آن را با آب گرم و سرکه مخلوط می‌کنند. سپس محلول به دست آمده را بر روی سطح کاغذ اسپری می‌کنند. روش سومی که برای جداسازی کاغذ دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از بخار آب است. در این روش از دستگاه‌های بخار کننده چسب کاغذ استفاده می‌شود.

کاغذ های  دیواری چه کاربردهایی دارد

طرح‌ها و مدل‌های بسیار زیادی در طراحی و تولید کاغذهای دیواری وجود دارد که باعث می‌شود تنوع بسیار بالایی در بین آن‌ها به وجود بیاید. همچنین کاغذ دیواری کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد و در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 کاغذ دیواری اتاق خواب

 کاغذ دیواری اتاق کودک

 کاغذ دیواری اتاق پذیرایی

 کاغذ دیواری فروشگاه‌های تجاری

 کاغذ دیواری پذیرایی‌های اداری

و…

 برای هر کدام از محیط‌هایی که در بالا ذکر شد نوع مختلفی از کاغذ دیواری را انتخاب می‌کنیم. برای مثال کاغذ دیواری که در اتاق کودک استفاده می کنیم از نظر طرح رنگ و… تفاوت زیادی با کاغذ دیواری که از آن در اتاق پذیرایی استفاده می‌کنیم، دارد. به عبارت دیگر معمولاً در اتاق کودک، برای حفظ آرامش، از رنگهای ملایم استفاده می‌شود. همچنین کاغذ دیواری را که در اتاق کودک دلبندمان استفاده می‌کنیم باید فاقد مواد و آلاینده‌های شیمیایی باشد.همچنین ضد رطوبت بوده و قابلیت شستشو داشته باشد. به همین روش انتخاب کاغذ دیواری برای هر محیط با توجه به کاربرد آن نکته مهمی است که باید به آن توجه شود.

 

نکات مهم درباره خصوصیات سبک های دکوراسیون مینیمال
حتما بخوانید:

امیدوارم از خواندن این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را ا ستخراج کرده و تصمیم درستی در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی خود و همچنین انتخاب کاغذ دیواری مناسب داشته باشید. ممنون از اینکه همراه سایت طراحی دکوراسیون ما بودید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا