همه چیز در مورد سبک دکوراسیون سنتی در منطقه خاورمیانه

مردم خاورمیانه به چه نوع خانه‌هایی علاقه دارند

به دلیل ویژگی‌های جغرافیایی‌ای که خاورمیانه دارد، از گذشته محل تاخت و تاز کشورهای خارجی بوده است. در این منطقه فرهنگ‌ها و مذاهب زیادی به چشم می‌خورد. اسلام، هندو، سودا و… از جمله مذاهبی است که در خاورمیانه وجود دارد اما با وجود گستردگی این منطقه  و تفاوت در مذاهب و فرهنگ‌ها، به طور کلی سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه دارای ویژگی‌های  مشابهی است. مهمان نوازی در فرهنگ مردم خاورمیانه موضوع بسیار مهمی است. از این رو به طور معمول خانه‌های خاورمیانه دارای فضایی گرم پرنشاط می‌باشد. مردم خاورمیانه به محیط گرم و صمیمی علاقه داشته آرامش و آسایش را برای محیط خانه‌های خود می‌پسندند.

 

 سبک خانهٔ کشورهای خاورمیانه 

ایران، عربستان، عراق، فلسطین، کویت و غیره همگی به منطقه خاورمیانه  متعلق هستند. از آنجا که بیشتر کشورهای خاورمیانه عربی هستند،  فرهنگ عربی بیشترین و موثرترین فرهنگ در خاورمیانه است.

در کشورهای عربی خانه‌های افراد، به طور معمول؛  از سبک دکوراسیون تجملی پیروی می‌کنند. هنگامی که وارد همچین فضایی می‌شوید احساس شکوه و عظمت می‌کنید.رنگ های به کار برده شده در طراحی داخلی، در دکوراسیون سنتی خاورمیانه،جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند. معمولاً از رنگ‌های گرم نشاط انگیز در طراحی دکوراسیون داخلی این مکان‌ها استفاده می‌شود.

خانه‌های هوشمند و مدرن چه ویژگی هایی دارند؟
حتما بخوانید:

سبک دکوراسیون سنتی خاور میانه

 

 المان‌های سنتی در خانه‌های به سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

در این منطقه هرچقدر این خانه‌ها جدید و مدرن باشد باز هم در آنها المان‌های سنتی را خواهید دید. المان‌هایی از قبیل صنایع دستی، ظروف سنتی و….

مبلمان سنتی

مبل‌ها حدود ۱۰۰ سال است که وارد طراحی داخلی منطقه خاورمیانه شده‌اند و قبل از آن مردم  روی زمین نشستند.

مبل‌هایی که در سبک سنتی خاورمیانه استفاده می‌شود از چوب ساخته می‌شوند. برخی از آنها نیز منبت کاری شده‌اند همچنین کوسن‌هایی در رنگ‌ها و طرح‌های زیبا روی مبل‌ها دیده می‌شود. در کنار مبل ها، میز های سنتی زیبایی وجود دارد  که در این سبک از دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.  معمولاً روی آنها رومیزی‌های بسیار زیبایی در طرح‌های مختلف قرار داده شده است.

 

 المان‌های پرکاربرد و پرطرفدار در سبک سنتی خاورمیانه

 ظروف میناکاری شده

ظروف میناکاری شده ظروفی هستند به رنگ آبی نیلی در طرح‌های بسیار زیبا و سنتی  که به عنوان یکی از عناصر  این سبک شناخته می‌شود. معمولاً خانه‌هایی در خاورمیانه که دارای سبک سنتی هستند، با گلدان‌های میناکاری شده بسیار زیبا  بر روی میزهای سنتی  مزین شده‌اند. تلفیق این دو احساس بسیار جالبی در انسان به وجود می‌آورد.

طراحی و ساخت پاسیو برای ویلاهای شمال کشور
حتما بخوانید:

 ظروف فیروزه کوبی

در منطقه خاورمیانه و همچنین در سبک سنتی، خانه‌ای یافت نمی‌شود که عاری از ظروف فیروزه کوبی باشد. منظور از ظروف فیروزه کوبی در واقع همان ظروف مسی هستند که فضای خاصی را به خانه می‌دهند.

 گلیم دست بافت

در سبک دکوراسیون سنتی در منطقه خاورمیانه فرش و گلیم به عنوان جزء جدایی ناپذیر شناخته می‌شوند. فرش‌های ایرانی به دلیل زیبایی فوق‌العاده‌ای که دارند در تمام جهان شهرتی بی اندازه دارند. اکثر خانه‌هایی که به این سبک هستند دارای فرش و گلیم سنتی می‌باشند.  در واقع این دو  اصل بنیادی، در طراحی دکوراسیون داخلی می‌باشد.

حرف آخر

امروز خانواده‌های ایرانی وجود دارند که به سبک سنتی علاقه نداشته و آن را قدیمی و از مد رفته می‌پندارند؛ اما باید بدانیم طراحی سنتی یکی از زیباترین سبک‌های ممکن است و  جزء ارزش‌های ما به حساب می‌آید. امید است به این ارزش‌ها احترام گذاشته و آنها را حفظ کنیم.

سبک شناسی دکوراسیون داخلی ویلا های شمال کشور
حتما بخوانید:

 

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. امیدواریم مطالب سودمندی به اطلاعات گسترده شما دوستان عزیز اضافه شده باشد و از خواندن مطالب این سایت طراحی دکوراسیون لذت برده باشید.

هر آنچه باید در مورد کاغذ دیواری بدانیم

استفاده از سبک رمانتیک در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

هر آنچه باید در مورد کاغذ دیواری بدانیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا